MENÜ

Alarm Sistemleri

    Son yıllarda hırsızlık oranlarında müthiş artış herkesi çeşitli önlemler almaya itiyor. Emniyet Genel Müdürlüğünün suç oranlarına ilişkin en son açıkladığı verilere göre sadece ev ve iş yerlerine gerçekleştirilen hırsızlık sayısı 180.000’dir.Hırsızları vazgeçirmek öncelikle daha sağlam ve kilitler temin etmekle başlar. Evinize girmek ne kadar uzun sürerse hırsızın işi de bırakıp gitmesi o kadar muhtemel olacaktır. Ancak gerçekleşen hırsızlık olaylarının %60’a varan oranda kapı ve kilitlerin hemen hiç zorlanmadan aşıldığı hesaba katılırsa bu önlemlerin önemli ancak yeterli olmadığını görmekteyiz.aaa.jpg

    Birilerinin her zaman evde olduğu izlenimini yaratmak hırsızları caydırmanın başka yoludur. Tv, radyo ve evinizdeki ışıkların bazılarını açık bırakmak, evde sürekli birileri varmış izlenimini vermekte etkili bir yöntemdir. Çünkü çoğu hırsız evde kimsenin olmadığından emin olduğu zamanlarda içeri girmeyi tercih eder. Yani öncesinde caydırıcılık, sonrasında tespit hırsızları uzak tutmanın en iyi formülüdür. Açık bırakılan radyo ya da Tv kısmen işe yarayabilir. Ancak bunu kesin ve emin şekilde yapmanın en doğru yöntemi HIRSIZ ALARM SİSTEMİ’ ne bağlanmaktır. Alarm sistemlerinin sayısı ve türüne bağlı olarak farklılık göstermektedir. Fiyat aralığına bakmaksızın öncelikle caydırıcı sonrasında tespit edici özellikte bir alarm sistemi için ihtiyacınız olan bileşenler şunlardır:

    Giriş yapılabilecek yerlere yerleştirilen manyetik kontaklar algılama sensörleri ve herhangi bir teşebbüs anında sizi ve etrafınızı uyaran yüksek sesli sirenlerdir. Alarm sistemleri hırsızın evinize girmesini fiilen durdurmasa da suçluyu harekete geçmeden önce tekrar tekrar düşünmeye itecektir. Özellikle ışıklı ve sesli uyarıcı özelliği nedeni ile sirenlerin caydırıcılıktaki önemi şüphe götürmezdir. Bu etkiyi daha da arttırabilmek için ev veya işyerinizin tüm cephelerine dışarıdan kolayca farkedebilcek şekilde siren koydurabilirsiniz.

      Sirenlerin diğer önemli bir fonksiyonu ise alarm anında çıkardıkları yüksek desibeldeki sestir. Bu ses hem sizi ve etrafınızı tehlikeye karşı uyaracak hem de teşebbüs halinde olan suçluyu tedirgin edecektir. Kendini tehdit altında hisseden hırsız böylece her zamankinden daha hızlı bir şekilde bulunduğu ortamı terk etmek isteyecektir.

      Algılama sensörlerinin alarmı bildirdiği sistemin merkezine kontrol paneli denir. Kontrol panelleri alarm sistemlerinin beyni sayılır. Yetkili kullanıcıların belirlenmesi ,şifre işlemleri sistemdeki sensörlerin programlanması gibi ayarların tümü tuş takımlarıyla kontrol panellerine yapılır.Hırsız Alarm Sistemlerinde en çok tercih edilen sensörler doğal olarak hareketi algılayandır. Hareket dedektörü de denilen bu sensörler kullandıkları teknolojiye göre farklılık gösterirler. Kızılötesi ,ultrasonik ve mikrodalga yayarak hareketi algılayan 3 tip dedektörün içinde en çok tercih edileni ise kızılötesi algılama yapanlardır.

     Hırsız Alarm Sistemleri gelişen teknoloji ile günümüzde kullanıcıları komple bir güvenlik hizmeti sunmaktadır. Öyle ki sisteme ilave edilebilecek farklı türde sensörlerle yangın gaz kaçağı veya su baskını gibi olası diğer risklere karşıda etkili bir erken uyarı sistemine sahip olabiliriz. Sisteminizin kurulu olduğu mekandan çok uzakta bile olsanız sisteminize gelen alarmları Alarm Takip Merkezi ile 7 gün 24 saat takip ettirebilir gerektiğinde bilgilendirilebilirsiniz.

 

     İç işleri Bakanlığı tarafından denetlenen ve Özel Güvenlik yasasına tabi olan bu kurumlar sadece alarmları takip edip size bilgilendirmekle kalmaz, alarm türüne göre ilgili güvenlik gücüne de en kısa sürede olay yerine yönlenmesini sağlar. Alarm sistemlerinin kullanıcılarına sağladığı faydalar düşünüldüğünde kurulum için çoğu zaman bir günden kısa süren zaman diliminde oldukça düşük bir maliyete katlanarak mekanlarınız ve sevdiklerinizi tehdit eden tüm bu riskleri gerçekleşmeden önleyebilirsiniz.